Sklep internetowy

Telefon: 516-061-921
Koszyk:
0,00
Home Porady › Montowanie SSD i ich rodzaje

Montowanie SSD i ich rodzaje

Przez wiele lat we wszystkich komputerach i notebookach montowano dyski twarde HDD. Ostatnimi czasy jednak coraz większą popularnością cieszą się nowsze dyski SSD, które zapewniają znacznie szybszą pracę sprzętu komputerowego.Jeżeli mamy klasyczny dysk twardy (HDD) i wymienimy go na nośnik typu SSD, stary pecet otrzyma nowe życie. Wzrost wydajności w działaniu systemu oraz wzrost szybkości jego uruchamiania (ładowania Windows) i włączania się aplikacji będzie bardzo odczuwalny.

Dlatego w tej poradzie skupie się na tym jakie są rodzaje dysków SSD i jakie złącza są wymagane by dany dysk chciał współpracować z naszym sprzętem , jakie dyski z niższej półki są warte swojej uwagi oraz skupię się na przedstawieniu sposobu instalacji dysku SSD 2,5 cala , który jest najbardziej  powszechnie używany do zwiększenia wydajności sprzętu komputerowego


Sklep komputerowy

Rodzaje formatów dysków SSD 


 Dysk SSD 2.5″ Obecnie najbardziej popularną i dodatkowo najtańszą formą . Urządzenie jest zamknięte w lekką obudowę podłączaną do złącza SATA dzięki czemu są lżejsze od standardowych HDD .Dyski SSD znajdują zastosowanie w komputerach stacjonarnych i laptopach. Częściej jako ten z którego botujemy system operacyjny, ale także już coraz częściej jako nośnik do przechowywania danych ze względu na wciąż obniżającą się cenę


 mSATA SSD lub Mini-SATA. Obie nazwy są poprawne i odnoszą się one nie tylko do formy w jakiej dostajemy nośnik SSD, ale także do wykorzystanego interfejsu. mSATA jest dużo mniejszy od 2.5″ wersji i jest to sam układ bez chroniącej go obudowy. Stosuje się je zazwyczaj w notebookach, laptopach i innych urządzeniach niewielkich rozmiarów.


 M.2 SSD są podobne do mSATA i także są w postaci ‚gołego układu’. Nazwa odnosi się do jego formy i sposobu podłączenia – jedno złącze obsługuje SATA i PCI-E (Peripheral Component Interconnect Express). Najbardziej zauważalną różnicą jest to, że są dostępne w modułach o różnej długości i szerokości, co pozwala na łatwe ich użycie. Ze względu na swój elastyczny kształt są zazwyczaj używane w Ultrabookach lub tabletach. M.2 dodatkowo wykorzystuje interfejs NVMe , co wpływa na ich lepszą wydajność.

 PCI-Express SSD. Ta forma SSD kosztuje najwięcej w przeliczeniu na gigabajt pojemności, ale w zamian za to oferuje najlepszą wydajność. Interfejs ten wykorzystuje gniazdo PCI-E komputera, a więc szybkość wymiany danych będzie ograniczona wyłącznie do szybkości gniazda PCI-E .Dyski PCIe SSD są wciąż produktem niszowym dla ograniczonej ilości użytkowników. Jeśli jesteś graczem, który wymaga maksymalnego wykorzystania mocy swojego komputera, posiadasz kilka serwerów i musisz wykonywać kilka razy dziennie kopie zapasowe danych na nich zgromadzonych, lub po prostu kimś kto lubi przerzucać dane z jednego dysku na drugi, to PCIe SSD może wydawać się rozsądnym rozwiązaniem.

Jednak, jeśli swój komputer wykorzystujesz tylko do przeglądania informacji w internecie, codziennej pracy lub używasz nieskomplikowanych programów, to dysk SSD z interfejsem SATA spełni Twoje oczekiwania w 100% za około połowę ceny związanej z kosztem zakupu SSD PCIe.


Sklep komputerowy


(od lewej) dysk msata SSD, dysk M.2 SSD ,dysk SSD 2,5"

Sklep komputerowy

Dysk PCIe SSD


Wybrane dyski SSD 2,5" warte zakupu

Oczywistym jest że podana tutaj lista nie opisuje wszystkich dysków lecz skupia się na tych sprawdzonych , głównymi kryteriami przy wyborze była minimalna pojemność 120 GB oraz cena . Wiele z wymienionych tutaj dysków ma swoje odpowiedniki o tych samych numerach o pojemności 240 GB z podobnymi parametrami

Crucial 120GB 2,5″ SATA SSD BX500

Ten dysk SSD posiada pojemność 120 GB, jego szybkość odczytu to 540 MB/s a zapisu 500 MB/s. Korzysta on z interface SATA III, technologii S.M.A.R.T (standardowy system monitorowania parametrów dysków) i technologii TRIM (odpowiadającą za poprawienie stabilności i wydajności dysku).

ADATA 120GB 2,5″ SATA SSD Ultimate SU650 

Ten SSD posiada 128 GB pamięci wewnętrznej. Charakteryzuje się prędkością odczytu 520 MB/s, trochę mniejsza zapisu 450 MB/s. Korzysta on z interface SATA III, a jego format to 2.5 cala.

Kingston 120GB 2,5″ SATA SSD A400

Dysk o pojemności 120 GB .Prędkość odczytu – 500 MB/s i zapisu 320 MB/s. Dysk korzysta z interface SATA III i formatu 2.5 cala. Istnieje również większy wariant 240 GB, o podobnych parametrach (różni się prędkością zapisu – 350 MB/s).

Silicon Power 120GB 2,5” SATA SSD slim S55

Jest do dysk od niezbyt popularnego producenta, ale charakteryzuje się on dosyć dobrymi parametrami. Jego pojemność to 120 GB, prędkość odczytu 550 MB/s, prędkość zapisu 420 MB/s. Korzysta on z interface SATA III i formatu 2.5’’.

Crucial 240GB 2,5″ SATA SSD BX500

Ten dysk SSD jest rozszerzeniem wersji 120GB i posiada pojemność 240 GB, jego szybkość odczytu to 540 MB/s a zapisu 500 MB/s. Korzysta on z interface SATA III, technologii S.M.A.R.T (standardowy system monitorowania parametrów dysków) i technologii TRIM (odpowiadającą za poprawienie stabilności i wydajności dysku).

Instalacja dysku SSD 2,5"


Sklep komputerowy

W komputerze stacjonarnym instalacja dysku SSD 2,5" nie jest problemem zwykle są wolne złącza do podłączenia dodatkowego sprzętu , ale w większości laptopów znajduje się tylko jedno miejsce na dysk w takiej sytuacji są 2 opcje:

1. W miejsce starego dysku HDD instalujemy nowy , dostęp jest zwykle pod jedną z zaślepek pod spodem laptopa albo z boku oznaczoną piktogramem dysku zabezpieczoną śrubką do odkręcenia , w niektórych laptopach trzeba odkręcić cały spód laptopa albo tylko jego część ,warto w tym przypadku sprawdzić na internecie sposób rozbierania sprzętu by dostać się do dysku , ostatecznie po dostaniu się do miejsca mocowania dysku należy odkręcić śrubki mocujące, zamienić dysk na SSD a stary np. zamontować w małej zewnętrznej kieszonce na dysk by służyć jako kopia zapasowa danych.


2. W miejsce napędu zamontować specjalną kieszeń na dysk, do której możemy taki dysk SSD włożyć. 


Sklep komputerowy

Kieszeń na dysk w miejsce napędu


UWAGA !! wszystkie wykonywane czynności opisane powyżej trzeba wykonywać przy wyłączonym laptopie najlepiej z wyciągniętą baterią.

Przyśpieszanie starego sprzętu za pomocą SSD – czy warto?

Niektóre urządzenia mogą bardzo skorzystać na wymienieniu HDD w SSD, ale im starszy komputer tym mniej jest sensu w takim działaniu. Większe dyski SSD kosztują dosyć sporo pieniędzy, a te mniejsze nie zawsze sprostają naszym oczekiwaniom. Należy jednak pamiętać o tym, że SSD , to nie jest „magiczny” sposób na zwiększenie wydajności i jeśli aplikacja wymaga 8 GB RAM, a posiadamy 4 GB RAM, to dysk niestety nie zawyży tych wartości – za to na pewno poprawi ogólny komfort pracy i wydajność w tych programach, które używamy na co dzień.


Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach by samemu zmienić dysk na ssd jakiegokolwiek typu , zapraszamy do nas do sklepu stacjonarnego na miejscu pomożemy w doborze odpowiedniego dysku oraz zamontowaniu go.