Sklep internetowy

Telefon: 516-061-921
Koszyk:
0,00
Home Porady › Odwirusowywanie Komputera

Odwirusowywanie Komputera

„Jak usunąć wirusy z komputera?”.


Sklep komputerowy

Odpowiedzi jednoznacznej nie ma. Każdy system i komputer jest inny, różnie użytkowany i w różny sposób zabezpieczany czy aktualizowany.

Najważniejsze jest zabezpieczenie przed wirusami, nie musi być to wcale najdroższy płatny program antywirusowy. Wystarczy mieć świadomość tego co wykonujemy na komputerze. Musimy uważać na pendrive’y, dyski przenośne, smartfony podpinane pod gniazda USB, odbieraną pocztę email oraz na strony internetowe. To są najczęściej źródła wirusów dla naszego komputera. Czytajmy uważnie to co jest napisane podczas instalacji wszelkich programów pobieranych z sieci. Często drobnym drukiem napisane jest np.: instaluj program DeltaSearch, zainstaluj Toolbar itp. Kiedy nie odznaczymy ptaszka to zainstalujemy sobie program, który służy np. do wyświetlania reklam. I co najciekawsze sami zgodziliśmy się na instalację. Dla tego też czytajmy uważnie co jest napisane, nie pozwalajmy dzieciom instalować czegokolwiek samemu na komputerze. Dziecko będzie intuicyjnie klikać dalej i dalej i wyrażać zgodę na instalację niechcianych programów, dodatków i wtyczek.

Przed jakimikolwiek próbami leczenia komputera z wirusów dokonajcie kopi zapasowej swoich danych (zdjęć, dokumentów itp). Pamiętajcie, żeby po wyleczeniu komputera sprawdzić też kopię zapasową pod kątem wirusów.

Po pierwsze sprawdź czy nie masz dwóch programów antywirusowych zainstalowanych naraz! Często na komputerach zainstalowany jest np.: McAfee, który skończył swój okres ważności a ktoś nie odinstalowując go instaluje Avasta czy inny antywirus, który nie jest w stanie prawidłowo pracować gdy jest już zainstalowany inny antywirus.

Samo usuwanie wirusów może wyglądać różnie. Od wymontowania zainfekowanego dysku twardego i podłączenia go do komputera z dobrym programem antywirusowym, np.:G Data AntiVirus. Dysk skanuje się całościowo za pomocą innego systemu operacyjnego, więc antywirus jest w stanie zajrzeć głębiej i dokładniej w miejsca gdzie normalnie podczas pracy systemu nie może.Gdy nie mamy możliwości wymontowania dysku możemy zastosować nośnik zewnętrzny (pendrive z programem do skanowania)

Lecz najczęstszą wykonywaną metodą oraz najprostszą jest dokonać skanowania na posiadanym i już zainstalowanym programie antywirusowym, to warto skorzystać z opcji pełnego skanowania systemu. Przykładowo antywirus ESET NOD32 Antywirus posiada opcję pełnego skanowania komputera – zapewne będzie to dokładniejszy skan niż ten standardowy.

Sklep komputerowy


Kolejnym krokiem jest sprawdzenie komputera pod kątem złośliwego oprogramowania. Godnym polecenia darmowym programem służącym do oczyszczania komputera a szczególnie przeglądarek internetowych z niechcianego oprogramowania jest AdwCleaner.

Sklep komputerowy

Gdy istnieją podejrzenia, że na komputerze nadal są wirusy i złośliwe oprogramowanie należy sprawdzić jakie usługi i procesy są uruchamiane razem z systemem. W systemach Windows służy do tego komenda msconfig wpisywana w konsoli cmd. Należy wybrać tylko te programy i usługi w zakładce „uruchamianie” i „usługi”, które mamy pewność, że są bezpieczne i potrzebne. Powyższe czynności  lepiej niech wykona osoba, która ma już doświadczenie w czyszczeniu komputerów z szkodliwego oprogramowania, będzie jej dużo łatwiej rozróżnić proces, usługę czy program, który jest podejrzany.


Pamiętajmy, że ważne jest odświeżenie/resetowanie przeglądarki internetowej. Usunie to niechciane toolbary, wtyczki czy rozszerzenia. Więcej na ten temat jest obszernie napisane w oddzielnej poradzie "Resetowanie Przeglądarek"


Jeśli nadal wyczuwacie obecność wirusa i nie czujecie się na siłach by go usunąć , wtedy warto rozważyć oddanie sprzętu do specjalisty